top of page

Konferans Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konferans Koltuğu Model Seçimi

Konferans koltuğu model seçimi yaparken, kullanım amacına göre düşünüldüğünde tüm konferans koltuğu modellerinin aynı işleve sahip olduğunu bilmelisiniz. Tasarım açısından bakıldığında ise karşınıza çok sayıda konferans koltuğu modeli çıkmakta ve alım kararınızı zora sokabilecek fazla sayıda model tasarımlarının aslında aynı koltuğun ufak değişiklikler yapılarak müşteriye sunulması olarak bilmelisiniz. Konferans koltuğu modelinizi seçerken koltuğun ölçülerinin salonunuzun kullanıcı yapısı ile uygunluğuna dikkat etmeniz ve salonunuzda ahşap kaplamalı mı, kumaş kaplamalı mı veya plastik kapaklı koltuk mu istediğinize karar vermeniz gereklidir.

Konferans koltuğu modelinin ahşap olması, kumaş kaplamalı olması veya plastik kaplamalı olması koltuğun birim fiyatı dışında kullanımı asla etkilemez.


Konferans Koltuğu Fiyatları Arasındaki Farklar

Konferans koltuğu fiyatlarına iki ayrı pencereden bakmak gerekir.

1-) Aynı markanın ürettiği veya satışını yaptığı konferans koltuğu modelleri arasındaki fiyat farklılıkları

Öncelikle aynı markanın ürettiği veya satışını yaptığı tüm konferans koltuğu modellerinin genellikle aynı fabrikada, aynı makinelerle ve aynı iş gücü ile üretildiğini ve çoğu zaman konferans koltuğu kaplamasında aynı kumaşların kullanıldığını bilmelisiniz. Bu nedenle fiyatı yüksek olan konferans koltuğu modeliyle fiyatı nispeten düşük olan konferans koltuğu modeli arasında hammadde, işçilik ve konferans koltuğu üretiminde modern teknoloji kullanımı açısından fark yoktur.

Ancak konferans koltuğu modelleri birden farzla bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler ahşap kapaklar, plastik kapaklar, kumaş kaplama arkalıklar, yazı tablası, bardaklı kol olarak sayılabilir. Bu nedenle ahşap kapaklara sahip bir konferans koltuğu modelinin plastik kapaklara sahip bir konferans koltuğu modeline göre daha yüksek fiyatlara sahip olması kaçınılmazdır.

Ayrıca konferans koltuğu modelinin büyük ebatlara sahip olması da konferans koltuğu fiyatını etkileyebilir.

Konferans koltuğu ürün grubu kalıplarla üretilir, bu nedenle imalatında kalıp maliyetleri oldukça yüksektir. Konferans koltuğu fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör de bu nedenle konferans koltuğu modelinin tasarım yılıdır. 2019 da tasarlanmış bir konferans koltuğuna sahip olmak için 2017 yılında tasarımı yapılmış bir konferans koltuğu modeline göre her zaman daha fazla ödeme yapacağınızı da bilmelisiniz.


2-) Aynı konferans koltuğu modelinin satışını yapan markalar arasındaki fiyat farklılıkları

Ülkemizde konferans koltuğu modellerini tüm bileşenleri ile üreten bir kaç tane üretici bulunmaktadır. Konferans koltuğu satışını ise oldukça fazla sayıda marka üstlenmiştir. Konferans koltuğu üreticileri genellikle son kullanıcıya ürün satışı yapmak yerine konferans koltuğu satışı yapan markalara yönelik imalatlar yapar. Bu teknik açıdan doğru bir yoldur ve üreticinin sadece üretimi ile ilgilenmesini ve üretimde kalite standartlarını düşürmeden konferans koltuğu üretim maliyetlerini düşürmek için çaba harcamaya zamanları olacağı anlamına gelir.

Tüm bu unsurlara bakıldığında ortaya çıkan nokta ise konferans koltuğu satışı yapan markaların konferans koltuğu için üreticilere ödediği birim fiyatlar da aynıdır. Firmalar arasında fiyat farkları genellikle firmaların satış stratejilerinden kaynaklanmaktadır. Bir çok konferans koltuğu satışı yapan marka websitelerinde fiyat beyan etmektedir. Beyan edilen fiyatlara hangi hizmetlerin dahil olduğunu öğrenmeniz koltuk için ödeyeceğiniz toplam tutarı bulmanız açısından faydalı olacaktır.


Konferans Koltuğu Garantileri

Ülkemizde yasalar gereği, satışı yapılan bir ürün için satışı yapan marka alıcı kişi veya kuruma sattığı ürün için 2 YIL GARANTİ HİZMETİ sunmak zorundadır. Konferans koltuğu alırken en az 2 yıl yasal garantiniz olduğunu ve konferans koltuğu alımını belgeleyen faturanızın 2 yıl garanti belgesi yerine geçtiğini bilmelisiniz.

Ancak her ülkede olduğu ülkemizde de serbest piyasa ekonomisi benimsenmiş ve rekabet kuralları çerçevesinde firmalar sattıkları ürün için 2 yıldan daha fazla garanti sunabilir. 2 yıldan fazla garantisi olan bir ürünü satın aldığınızda faturanızın yanında mutlaka garanti süresini ve garanti koşulları ile kapsamını belirten bir belge daha almalısınız.


Konferans Koltuğu Montaj Hizmeti

Konferans koltukları demonte üretilen ürünler olduğu için son kullanıcının koltukları kullanabilmesi için ürünlerin kullanılacakları konferans salonlarına montaj edilmesi gereklidir. Konferans koltuğu montaj işlemi konferans koltuğu garantisini de doğrudan etkilediği için satın aldığınız koltukların satın aldığınız marka tarafından montaj yapılması ileride olası sorunlarda marka ile anlaşmazlığa düşmenizi engelleyecektir. Hali hazırda bir çok markada ücretsiz sunulan konferans koltuğu montaj hizmetini mutlaka talep etmelisiniz.


Konferans Koltuğu İçin Teknik Servis Hizmetleri

Ülkemizde yasalarca her ürün için kullanım ömrü belirlenmiştir. Satın aldığınız her üründe olduğu gibi konferans koltukları içinde kullanım ömrü belirlenmiş olup konferans koltukları için kullanım ömrü 10 yıldır. Ancak 10 yıl kullanım ömrü olan bir ürünün kullanım ömrü tamamlanmadan arızalanması, kullanıcı hatalarından kaynaklanan kırılmalar yaşaması olasıdır. Konferans koltuğu alırken ürünleriniz için teknik servis hizmetine de ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Ülkemizde konferans koltuğu için teknik servis hizmeti veren markalar bulunmaktadır ancak öncelikle konferans koltuğu satın aldığınız markanın teknik servis hizmeti verip vermediğini öğrenmelisiniz. Satın alma yapacağınız konferans koltuğu satış markasının teknik servis hizmeti vermemesi durumunda, konferans koltuğu için teknik servis veren markalar ile satın aldığınız konferans koltuğu için teknik servis imkanlarını öğrenmeniz menfaatiniz gereğidir.0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page