top of page

Evde Sinema Odası İçin Tasarım İpuçlarımıza Göz Atın

Ev Sinema Salonu Yapımında Bilmeniz Gerekenler

Lazer disk 1980'lerde piyasaya sürüldüğünde, insanlar başka hiçbir şeye benzemeyen bir izleme deneyimi yaratmak için canlı ve yeni görüntülerini stereo ses ile eşleştirmeye başladılar. Zaman geçtikçe ev sinema sistemi teknolojisi gelişti ve insanlar artık evlerinde tam bir sinema deneyiminin tadını çıkarabilirler. İdeal ev sinema sistemini oluşturmaya giden birkaç adım vardır ve bütçenizi en üst seviyeye çıkardığınızdan emin olmak için her adımı planlamanız önemlidir. Bütçenizi belirlemekten, patlamış mısır makinesini eklemeye, bir ev sineması planlamak, tam olarak istediğiniz şeyi aldığınızdan emin olmanın en iyi yoludur. Kaynaklarınızı bir araya getirin, sizin ve ailenizin yıllarca keyif alacağı bir ev sineması oluşturmak için zaman ayırın.


Ev Sinema Salonu Maliyeti - Bütçe

Ev sinema sisteminiz için projenin yarısında para harcamak istemiyorsanız kapsamlı bir bütçeye ihtiyacınız olacak!

Bütçenizi belirlemeden önce, bazı kararlar almanız gerekecektir. Ekran olarak bir projeksiyon perdesimi kullanacaksınız, yoksa büyük bir televizyon mu alacaksınız? Projeksiyon üniteleri genellikle daha büyük televizyon ekranlarından daha ucuzdur ve görüntüyü yüksek çözünürlüklü yapan özel ekran malzemeleri elde edebilirsiniz. Stereo donanımınızı, odanın mobilyalarını, odanın kendisi için her türlü tadilat maliyetlerini, kablolama maliyetlerinizi ve daha sonra isteyebileceğiniz ilave olanakların maliyetlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Tadilat ve kablolama maliyetlerinizi belirlemek için kullanacağınız odayı ölçmeniz gerekecektir. İşitsel ve görsel donanımınızı da içeren önceden paketlenmiş ev sineması kitleri satın alarak tasarruf edebilirsiniz.


Ev Sinema Odası İçin Yer Tespiti

En iyi sonucu elde etmek için evin ortasında olan ve dış cephesi olmayan bir oda seçmelisiniz. Bodrum katınız varsa bodrumu deneyebilirsiniz, ancak kullanacaksanız bodrum katınızın tamamen kuru ve bitmiş olması gerekir. Ev Sinema salonunuz dış ışık ve ses kaynaklarından ne kadar uzakta olursa o kadar iyi olacaktır.


Ev Sinema Salonu Model Seçimi

Ev sinema sisteminizin tasarımı, mümkün olan en iyi deneyimi yaratmada kritik öneme sahiptir. Tercih edeceğiniz koltuklar rahat olmalı ve insanları bir noktada kalmaya teşvik etmelidir. Herkesin sesini en üst seviyeye çıkarmak için tüm konuşmacıların odadaki merkezi bir noktaya dönük olması sağlanmalıdır. İlk koltuk sıranızı ne kadar geriye koyacağınızı belirlemek için ev sinema koltuğu modellerimizde yer alan talimatları okuyun. Koltuklarınız çok yakınsa veya optimum ses için ayarlanmamışsa, bazı insanlar mümkün olan en iyi deneyimi elde edemez.


Ev Sinema Salonu Ses Sistemi

Salon Sistemleri ev sinema salonları için ses sistemi çözümlerini müşterilerine sunmamaktadır. Mümkün olan en iyi ev sinema salonu ses sistemi ekipmanını elde etmek için, sektördeki en iyi markalara bağlı kalmanız gerekir. En iyi üreticilerin çoğu birlikte çok iyi çalışacak şekilde optimize edilmiş ses ekipmanları içeren paketler sunar. Değiştirilebilir bileşenler satın almayı tercih ediyorsanız, ev sinema sisteminizi bir araya getirmeyi kolaylaştırmak için her bileşenin gerekli türde ve miktarda bağlantıya sahip olduğundan emin olun.


Kablolama ve Kurulum

Bir ev sinema ses sistemini kablolamak ve kurmak, insanların çoğu zaman düşündüğünden çok daha fazlasıdır. Kabloları ölçerken, satın aldığınız miktara her zaman en az yüzde 20 daha fazla ekleyin, çünkü kabloları gizlemek sizi bazen sapmaya zorlayabilir. Ekipmanınızı yerine yerleştirip takmakla beraber, kabloları gizlemek ve kurulacak bileşenlerin yerleştirileceği yerler oluşturmak için odanın yeniden yapılandırılmasını da düşünmelisiniz.


Özel Özellikler

Ev sinema sisteminize eklediğiniz özel özellikler herkes için deneyimi artırabilir. Ev sinema salonunuza gerçek bir sinema patlamış mısır makinesi gibi yapılmış bir patlamış mısır makinesi eklemeye ne dersiniz? Ses ve video bileşenlerinin çoğunda uzaktan kumandalar var, o zaman neden ışıklar için uzaktan kumandalı dimmer anahtarları almıyorsunuz? Bir düğmeye basarak geri çekilebilen projeksiyon perdesini örten bir perde gibi küçük dokunuşlar, ev sinema sisteminizi gerçek bir sinemaya benzetecek!